Якщо ви працюєте за комп'ютером більше трьох годин на день, майте на увазі, ви ризикуєте суттєво погіршити зір. Як зберегти його добрим, читайте далі.
СУТЬ ПРОБЛЕМИ
Як і кожен орган людини, очі також втомлюються, особливо коли багато працюють. Навіть у природному сонячному освітленні наш орган зору не розрахований на тривалу роботу
з дрібними деталями або текстом, а сучасні монітори з великою розподільною здатністю, як і їх застарілі попередники, мають штучне внутрішнє освітлення з допомогою яскравих ламп або світлодіодної матриці, й така жорстка лампа світить вам із невеликої відстані прямо в очі. Ще одна з причин негативної дії монітора на око полягає у тому, що перед екраном монітора людина рідше моргає, отже недостатньо зволожує слизову оболонку. Все це разом, а також ефект тремтіння зображення приводить до швидкої втоми рецепторів очного яблука та ока в цілому.
Перші симптоми того, що очі втомилися, можуть бути такими:
• почервоніння слизової оболонки навколо райдужної оболонки ока;
• больові відчуття в ділянці очей;
• зорові порушення (мутна завіса, двоїння); • сльозливість або, навпаки, сухість очей;
• синдром удаваної наявності в оці стороннього предмета;
Якщо такі симптоми певною мірою стосуються вас, потрібно негайно дати очам відпочити, а можливо й закрапати у них деякі заспокійливі краплі. ОПТИМІЗАЦІЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ
Як відомо, краще запобігти захворюванню, аніж потім його лікувати. У даному випадку це оптимізація роботи з комп’ютером та профілактика відпочинку очей.
Правила роботи з комп’ютером досить відомі, проте не стали менш актуальними:
• Монітор необхідно тримати на достатній відстані від очей. Оптимальна відстань - витягнутої руки. Всі дрібні деталі краще локально збільшувати, а не наближатися до монітора.
• Яскравість монітора краще знизити до мінімального комфортного рівня, що зменшить вплив жорстких світових променів.
• Легше за все очам дивитися згори вниз, тому центр монітора бажано розміщувати нижче від горизонтальної лінії зору приблизно на 15-20 см, так щоб верхня частина монітору була на лінії очей.
• Бажано дивитися на монітор не прямо перпендикулярно, а під невеликим кутом, який можна час від часу змінювати. Тоді по-різному будуть задіяні рецептори очного яблука і жорсткість світового променя для очей можна трохи пом’якшити.
• Після кожної години роботи за комп’ютером необхідно робити паузи у 5-10 хв., під час яких бажано посидіти з закритими очима або подивитися у вікно.
Крім того, необхідно подбати про здоровий клімат у приміщені.
Очі дуже чутливі до надмірної сухості повітря і реагують відповідно - швидко пересихають. Спеціальні зволожувачі повітря, або навіть прості ємності з водою, поставлені на опалювальні радіатори, стануть вам у пригоді. За можливості, приміщення офісу бажано регулярно провітрювати, або користуватися іонізаторами повітря.
ПРОФІЛАКТИКА ВТОМЛЕНИХ ОЧЕЙ
Профілактика втоми очей може здатися досить простою, але її відновний ефект дуже високий. Вона складається переважно з релаксаційних вправ та буде ефективною, якщо вдасться робити її кілька разів протягом робочого дня.
Ось деякі:
• На декілька хвилин заплющити очі, але краще - щільно прикрити їх руками, щоб у очі не потрапляло ніякого світла.
• Просте моргання також позитивно впливає на загальний стан очей. Дві хвилини цього процесу дадуть змогу відновити нормальну вологість очам. Якщо сухість очей буде продовжуватися, закрапайте в очі штучну сльозу.
• Рухи очима у різні боки: по декілька секунд подивіться в боки, вгору-вниз, зробіть кругові рухи.
• Корисно переводити погляд від ближньої точки до дальньої, і навпаки. Обов’язково потрібно фіксуватися на певних точках.
• Переведення погляду зі світлого об’єкту на темний.
• Масаж надбрівних дуг від перенісся до скроні, потиличної ділянки та ділянки шийних хребців, відновить кровообіг та посприяє релаксації очей.
• Покласти на очі тампони із заспокійливими розчинами на робочому місці неможливо, але можна замінити цю процедуру вмиванням. Краще за все використовувати ромашковий або міцний чорний чай у теплому вигляді.
Вправи можуть тривати від 30 сек. до
2 хвилин. Якщо вже різні профілактичні дії не допомагають відновити чіткість зору, то необхідно звернутися до професійного офтальмолога.
КОМП'ЮТЕРНІ ОКУЛЯРИ
Щоб оптимізувати спектральний склад світла з монітора та зробити його безпечнішим для очей, офтальмологи розробили спеціальні захисні комп'ютерні окуляри з такими властивостями:
• поглинають шкідливе для сітківки й кришталика ока ультрафіолетове та синє випромінювання, оптимізують спектральний склад видимого світла, підвищуючи роздільну здатність очей;
• сприяють активному відновленню функціонального стану тканин ока, підвищенню гостроти й чутливості рецепторів ока;
• знижують межу яскравості світла монітора, за якої комфортно сприймати інформацію за рахунок селективного поглинання світла покриттям лінз.
Світлофільтри окулярів виготовляються за технологією багатошарового напилювання на скляні лінзи в глибокому вакуумі. Окуляри рекомендуються і дорослим, і особливо дітям, які грають у комп'ютерні ігри.