Солодкий ранкова кава, навіть якщо в горло лізе з працею; обов'язковий ланч з колегами, навіть якщо хочеться не є, а говорити ... Хтось біжить до холодильника, коли нервує. Хтось - коли нудно. Причин поїсти багато, і рано чи пізно чергова спідниця не сходиться на талії.
Не виходить? Усі харчові звички - це робота стереотипних зв'язків. Складна робота - солодкий кава, стрес - торт. Треба зруйнувати ці зв'язки і створити нові. Ще академік Павлов з'ясував, що для формування нових стереотипів поведінки потрібно 21 повторення. Тобто якщо протягом 21 дня ти будеш стежити за собою, то виробиться новий автоматизм і руки більше не будуть самі собою тягнутися до холодильника.
Зазвичай як відбувається: відріжу-ка я собі ще шматочок сиру. І додам салату. Ще тарілочка, ще бутербродик, ну ще один ма-а-аленький бутербродик ... В результаті ми з'їдаємо більше, ніж нам треба. Тому відразу поклади на тарілку все, що ти хочеш з'їсти в даний момент. І ніяких добавок.
Їж повільно. Насолоджуючись кожним шматочком. Роби паузи, щоб не пропустити момент насичення. Запивай водою. Часто людина приймає спрагу за почуття голоду і їсть, замість того щоб просто випити води.
Іноді їжа починає заміщати щось, чого людині не вистачає: позбавляти від почуття самотності, знижувати рівень агресії, знімати напругу, служити засобом зосередження. Виник внутрішній дискомфорт - і ми, не розібравшись, у чому справа, йдемо до холодильника. А якщо цей факт перевести під контроль свідомості, боротися з бажанням "зажувати" чергову проблему буде простіше.
За яких обставин настає бажання податися до холодильника? Що ти відчуваєш в даний момент? Ага, засмикали на роботі - міняємо маршрут руху: йдемо не до холодильника, а у ванну кімнату. Тепла вода і піна. Розслабляємося, а не жуємо.
Приблизно так само треба діяти, якщо ти звикла їсти, щоб сконцентруватися. За 2:00 треба вивчити курс усього семестру або написати складний звіт? Чи не наливай собі енну чашку солодкого кави. Від дихальних вправ голова починає працювати набагато краще, ніж від цієї самої чашечки кави. Добре допомагають сконцентруватися і фізичні вправи або масаж активних точок там, де закінчується шия і починається голова. Їх легко можна намацати - тиск на них трохи болючіше, ніж в інших місцях. Масаж цих точок покращує кровообіг мозку, а значить, робота стане виконуватися швидше і краще.
Буває так, що їжею заповнюють самотність. Поговорити ні з ким-може, краще пожувати? Чи не краще. Краще взяти себе за шкірку і почати заповнювати порожнечу поруч: спілкуватися в Інтернеті, вести щоденник, виводити себе на прогулянку, знайти хобі.
Якщо виявляється, що ти їси, щоб себе потішити і довести самій собі, як ти себе любиш, - це привід попрацювати над власною самооцінкою. І знайти способи радувати себе іншими шляхами, наприклад, піти на SPA або записатися на танці.
Не виходить відстежити, що ж так сильно хочеться заїсти? Має сенс завести "харчовий" щоденник. І писати туди все-все-все: де, коли, скільки, чому, що я відчувала в цей момент, про що думала. Зазвичай це допомагає знайти причину надмірного апетиту. А ще - не є по дурницях. У якийсь момент ловиш себе на думці: не буду я це взагалі є, страшно лінь все записувати.